Oto subiektywny blog i videoblog literacki! Kto czyta, żyje podwójnie, więc dlaczego nie korzystać z tej szansy? Zapraszam na wspólną podróż do świata literatury! :)

czwartek, 28 stycznia 2016

Zapowiedzi wydawnicze - luty 2016

Witam Was w notce innej niż dotąd! :) 
Na facebooku powiedzieliście, że chętnie poczytacie o nadchodzących w lutym książkach. Muszę Was tylko uprzedzić, że ta lista jest siłą rzeczy subiektywna – ale zapraszam, żebyście się dołączyli! Jeżeli czekacie na jakąś książkę, a ja jej nie uwzględniłem, koniecznie zostawcie informację w komentarzu! :) A teraz już zapraszam do zestawienia :)

Literatura piękna 


Richard Flanagan „Klaśnięcie jednej dłoni”
Data premiery: 18 lutego 2016
Oficjalna zapowiedź: Wydawnictwo Literackie 

"Tasmania – rozległa, tajemnicza kraina. Pewnej nocy 1954 roku osadę Butlers Gorge omiatała śnieżyca, a czarne chmury przesłoniły gwiazdy. Maria Buloh bez słowa opuściła męża i trzyletnią córkę, by nigdy do nich nie wrócić. Rozpłynęła się bez śladu. Dlaczego i dokąd odeszła? Szukając zapomnienia w alkoholu, Bojan, słoweński imigrant, odnajdzie w nim jedynie demony przeszłości – tragiczne wspomnienia z czasu wojny, a rozpacz po odejściu żony przekuje w codzienne domowe piekło dla małej Sonji. W 1989 roku, po latach spędzonych w Sydney, dorosła już Sonja odwiedza ojca. To szansa na przebaczenie, ale też i czas na podjęcie najważniejszej decyzji w życiu młodej kobiety, która będąc w ciąży, zastanawia się nad jej przerwaniem."


Po sukcesie „Ścieżek północy” Wydawnictwo Literackie proponuje kolejną powieść Richarda Flanagana, australijskiego autora obsypanego prestiżowymi nagrodami. Ja sam w tym miesiącu chcę nadrobić „Ścieżki północy”, ale na tych, którzy są bardziej na bieżąco, w lutym będzie już czekało „Klaśnięcie jednej dłoni”. Brzmi intrygująco!
Donna Tartt „Mały przyjaciel”
Data premiery: 8 lutego 2016
Oficjalna zapowiedź: Wydawnictwo Znak 

"Alexandria w stanie Missisipi, Dzień Matki. Mały Robin Dufresnes zostaje powieszony na drzewie w ogródku rodziców. Dwanaście lat później zagadka jego śmierci pozostaje nierozwiązana. Harriet, która była niemowlęciem w momencie śmierci brata, postanawia znaleźć i ukarać mordercę i scalić rodzinę, która rozpadła się po tej tragedii. Uzbrojona w wiedzę zaczerpniętą z książek przygodowych, Harriet, w towarzystwie najlepszego przyjaciela, szuka zemsty w śmiertelnie niebezpiecznym półświatku amerykańskiego Południa."Kolejna powieść zdobywczyni Nagrody Pulitzera w Polsce! Po „Szczygle”, który zebrał powalająco dobre opinie,        i „Tajemnej historii”, Tartt wydaje w Polsce kolejną książkę. Czy znów możemy spodziewać się przepięknej prozy, porywającej fabuły i – co również ważne – cudownej oprawy? Wszystko wskazuje na to, że tak!

Łukasz Orbitowski „Wigilijne psy i inne opowiadania”
Data premiery: 17 lutego 2016
Oficjalna zapowiedź: Wydawnictwo Sine Qua Non 

"Łukasz Orbitowski w sposób, w jaki nie zrobił tego nikt przed nim, pokazuje świat, w którym rodzą się współczesne koszmary: świat polskich blokowisk, miejskiego brudu, pierwszych poważnych związków, porannej wódki. Krwisty, podszyty czarnym humorem język tych opowieści, a także niezwykła wyobraźnia autora sprawiają, że "Wigilijne psy" hipnotyzują i niepokoją od pierwszych stron."

Ostatnio znów zrobiło się głośno o Łukaszu Orbitowskim, a  to za sprawą Paszportu Polityki, który otrzymał za powieść „Inna dusza”. Wygląda na to, że twórczość tego autora trzeba poznać! Może ktoś ma ochotę sięgnąć po zbiór opowiadań, który szykuje dla nas niezastąpione Wydawnictwo Sine Qua Non? Mocna literatura to coś, co bardzo lubię! Wy też, prawda?


Kryminał
Joanna Opiat-Bojarska
Data premiery: luty 2016
Oficjalna zapowiedź: Wydawnictwo Czwarta Strona 

"Wydawać by się mogło, że wiadomość o zaginięciu męża oraz jego śmierci to najgorsze, co mogło spotkać Aleksandrę – psycholog i matkę dwójki dzieci. Okazuje się jednak, że to dopiero początek. Kobieta pada ofiarą porwania. Po uwolnieniu, mimo niebezpieczeństwa i wbrew zdrowemu rozsądkowi, postanawia na własną rękę rozwikłać zagadkę. Zbierając nowe fakty, powoli wyciąga na światło bolesną prawdę, a lawina zdarzeń urasta do niespodziewanych rozmiarów…"
Dobrych kryminałów nigdy dość, a zapowiada się, że najnowsza powieść Opiat-Bojarskiej właśnie dobrym kryminałem będzie. Co zaprezentuje tym razem Autorka znana z tego, że jej książki dotykają ważnych społecznych problemów, a historie w nich przedstawione są niepokojąco prawdopodobne? Cóż, trzeba będzie się przekonać. Gra rozpocznie się w lutym…Leonie Swann „Krocząc w ciemności”
Data wydania: 16 lutego 2016
Oficjalna zapowiedź: Wydawnictwo Prószyński i S-ka

"Julius Birdwell, mistrz złotniczy, treser pcheł i artysta-włamywacz mimo woli, z całej duszy pragnie móc wreszcie wieść żywot spokojny i nieposzlakowany. Lecz kiedy pewnej nocy jego pchły padają ofiarą nagłego mrozu, a w jego życie wkracza tajemnicza Elizabeth Thorn, wydarzenia nabierają tempa. Pewien magik traci przytomność, starsza dama ucieka kradzioną ciężarówką, detektyw z zaburzeniami koncentracji przygarnia niezwykłe zwierzę domowe, a Julius staje nagle przed koniecznością rozstrzygania kwestii egzystencjalnych. Jak uwalnia się rusałkę? Ile pcheł zmieści się na czubku szpilki? I dlaczego życie mimo wszystko nie jest bajką? Juliusowi nie pozostaje nic innego, jak tylko wychylić się daleko poza horyzonty swojego świata – i zaryzykować skok w nieznane. Rozpoczyna się fantastyczna przygoda…"


Poprzednie książki Swann to błyskotliwe, zaskakujące i zabawne powiastki filozoficzne z wątkiem kryminalnym w tle. Pisane ze swadą i przymrużeniem oka. Jak będzie tym razem? Ten absolutnie cudowny, żółty kameleon na okładce (nie mogłem się powstrzymać, jest uroooczy! :D) zwiastuje, że będzie dobrze. Z ciekawością czekam.
Joe Abercrombie „Pół wojny”
Data premiery: 16 lutego 2016

"Ostatni tom rewelacyjnej trylogii „Morze Drzazg”, w sprzedaży tomy pierwszy Pół króla i drugi Pół świata. SŁOWA SĄ ORĘŻEM. Świat, który kochała księżniczka Skara, na jej oczach spłynął krwią i zamienił się w zgliszcza. Zostały jej jedynie słowa. Lecz te celnie dobrane mogą być równie zabójcze jak ostrza. Skara musi przezwyciężyć strach i uczynić z rozumu śmiertelnie niebezpieczną broń, aby..."

Ostatni tom świetnie przyjętej sagi jednego z bardziej cenionych pisarzy na świecie. Trylogię „Morze Drzazg” poleca Patrick Rothfuss, poleca i George R.R. Martin. Ja, gdy tylko dostanę w swoje ręce tom 3., zabieram się za lekturę tego cyklu. A wy? Znacie? Czytacie? Czekacie? :)
John Brunner „Ślepe stado”
Data premiery: 3 lutego 2016
Oficjalna zapowiedź: Wydawnictwo Mag

"Ta powieść, od lat uznawana za klasyczną, jest dramatycznym i proroczym spojrzeniem na przyszłe skutki niszczenia ziemskiego środowiska. W tym koszmarnym świecie powietrze zatrute jest tak bardzo, że powszechnie używa się masek filtracyjnych. Rośnie śmiertelność noworodków i wygląda na to, że każdy człowiek na coś choruje. Woda jest zatruta, a tę z kranu pije tylko biedota. Władza praktycznie nie funkcjonuje, a korporacje dorabiają się na filtrach do wody, maskach i organicznej żywności. Działacz ekologiczny, Austin Train, musi się ukrywać. Trainiści - ruch ekologiczny, czasami posuwający się do terroryzmu - chcą, by im przewodził. Władze chcą go aresztować, a najchętniej stracić. Media chcą mieć igrzyska. Wszyscy coś dla niego planują, Train jednak ma swój własny plan."


W serii Artefakty Wydawnictwo Mag proponuje kolejną pozycję tego cenionego na świecie pisarza fantasy nagrodzonego Nagrodą Hugo – najbardziej prestiżową nagrodą pisarzy science fiction. Brzmi intrygująco i niezwykle aktualnie, brzmi jak coś, co idealnie nadaje się na fantastyczny Poniedziałek… jak uważacie?


I SUPER DEBIUT!


Jacek Łukawski „Kraina martwej ziemi. Krew i stal.”
Data premiery: 17 lutego 2016
Strona Autora: TUTAJ

"Sto pięćdziesiąt lat po wojnie, w wyniku której powstała Martwica, z twierdzy granicznej wyrusza oddział żołnierzy, by wąskim przesmykiem przedostać się na drugą stronę. U podnóża Smoczych Gór, w starym klasztorze ukryte jest coś, co musi powrócić do królestwa zanim Zasłona Martwicy pęknie i zaniknie. Tak brzmi rozkaz starego króla i tego samego chciał Lord Auriss posyłając tam wcześniej swoich ludzi. Silny oddział pod dowództwem starego, zaprawionego w bojach, żołnierza wkracza więc w suche stepy by zmierzyć się z demonami przeszłości, teraźniejszości i przyszłości."


Są takie książki, do których ciągnie mnie od samego początku, gdy tylko o nich usłyszę. I ta właśnie do nich należy! Nie wiem, czemu, ale po prostu czuję, że to będzie świetny debiut! Nie mogę się doczekać, aż dorwę tę książkę i ją przeczytam i Wam o niej opowiem. Mam nadzieję, że się nie zawiodę. :)Na dokładkę wznowienia - piękne okładki to więcej przyjemności z czytania!


Jeśli ktoś ma ochotę nadrobić zaległości, w lutym planowane jest kilka gorących wznowień w nowych, pięknych oprawach. Jednym z takich tytułów jest „Muskając aksamit” Sarah Waters (do obejrzenia TUTAJ). No i na pewno jest tu wielu fanów Stephena Kinga. Wydawnictwo Albatros wznawia jego zbiór opowiadań „Po zachodzie słońca” (o, TUTAJ). 13 mrocz- 
nych opowiadań dla miłośników Mistrza Grozy. Skusicie się? 


 
A dla miłośników kolorowanek…

Johanna Basford „Zaginiony ocean”
Data premiery: 18 lutego 2016
Oficjalna zapowiedź: Wydawnictwo Nasza księgarnia

""Zaginiony ocean” to niezwykłe, pełne misternych detali ilustracje, które możesz pokolorować i ozdobić. Znajdziesz tu dziwne ośmiornice, magiczne syreny, całe ławice egzotycznych ryb, a także ogrody rafy koralowej i wraki zatopionych statków. Ale czym byłaby podwodna przygoda bez skarbu? Strona po stronie szukaj poukrywanych cennych przedmiotów pochodzących z pirackiej skrzyni."
Moda na kolorowanki dla dorosłych ostatnio ogarnia coraz więcej osób, i dobrze wiecie, że uległem jej i ja. To właśnie od Johanny Basford i jej „Tajemnego ogrodu” wszystko się zaczęło, a już w lutym będziemy mieli możliwość odkryć „Zaginiony ocean” – co ukryła dla nas autorka? Jaki czarno-biały świat tym razem czeka na nas i nasze kredki? Nie mogę się doczekać! :)


To na tyle z dzisiejszego zestawienia! Znaleźliście książki, na które czekacie? A może coś Was zainspirowało? Której z nich jesteście najbardziej ciekawi? A może wiecie o jakiejś ciekawej premierze, o której nie napisałem - proszę, dajcie znać w komentarzu! Polecajmy sobie książki nawzajem! :) 
Bo kto czyta, żyje podwójnie :) J. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz